6 mitov o očeh

Ali ste tudi vi imeli sošolce, ki so bili taki imenovani razredni norci in so migali z ušesi ali škilili z očmi. Vsi so jih opozarjali naj prenehajo, vendar niso, oni pa so še dandanes videti »normalno« Kaj je potemtakem res?

1. Če škiliš, bodo oči ostale tako!

Prava škilavost nima v resnici nič s tem, saj je to prirojeno in se ob učinkoviti in pravočasni obravnavi lahko dokaj uspešno zdravi.

2. Če ješ korenje, boš bolje videl!

Z grizljanjem korenčka ne bomo dosegli popolnega nočnega vida, bomo pa imeli več vitamina A, ki ga potrebujemo med drugim tudi za zaščito roženice, ki ima pomembno vlogo pri usmerjanju svetlobnih žarkov v oko.

3. Pri kihanju zapri oči!

To ne drži, saj se pri kihanju se oči s pomočjo naravnega refleksa samodejno zaprejo. Če vam kljub temu uspe kihniti z odprtimi očmi, pa to nikakor ne pomeni, da jih boste morali iskati po tleh …

4. Imel boš kvadratne oči, saj …

Otroci pogosto zelo radi tičijo preblizu TV-ja ali si knjige tiščijo tik ob nos, ker so na ta način bolj osredotočeni. Zaradi tega pa oči vsekakor ne bodo podobne ekranu, lahko pa povzroča pogostejše glavobole.

5. Oči ne rastejo!

Tudi to ni res. Oči najhitreje rastejo v maternici, pa vse do treh mesecev otrokove starosti. Polno velikost pa naj bi dosegle nekje pred puberteto.

6. Saj komaj kaj vidiš v tej temi …

Če berete ob slabi svetlobi, vaš vid ne bo nič slabši, bo pa to povzročilo, da se bodo oči morale bolj napenjati, zaradi česar lahko pride do glavobola. Na dolgi rok pa to na vidu ne pušča posledic.

Komentarji

Imate kakšno vprašanje?