8 razlogov, zaradi česar vas srbijo oči


Vsakogar so že kdaj srbele očii. Najhuje je, da srbenje ne preneha, tudi če drgnete in praskate. Glede na to, kaj povzroča srbenje, so lahko posledice še hujše. Če vas oči srbijo zaradi alergije, bo drgnjenje in praskanje sprostilo več histamina in se bo stanje še poslabšalo. Najboljši način za lajšanje srbenja je ugotoviti, kaj ga pravzaprav povzroča. Spodaj vam predstavljamo 8 najpogostejših vzrokov in kaj storiti, da vas oči ne bi srbele.

banner

1. Hrana, živali ali vplivi okolja

Srbenje je običajno prvi znak vseh alergij, imenujemo pa ga tudi alergijski konjunktivitis in je majhna alergijska reakcija na določen alergen - lahko je hrana, vplivi okolja ali sezonske alergije. Pogost alergen je tudi živalska dlaka. Če imate alergije, se bo pojavil jasen vzorec, na primer srbenje v sezoni alergij, po dotiku določene živali, hrane… V tem primeru vam lahko pomaga jemanje antihistaminikov. Obvezno se posvetujte s svojim zdravnikom, alergijsko srbenje oči pa lahko ublažite s kapljicami za oko.

2. Suhe oči

Suho oko je stanje, pri katerem človek nima dovolj kakovostnih solz za mazanje in negovanje očesa in je pogosto kronična težava starejših ljudi. Za razliko od drugega vzroka za srbenje je suho oko kronično stanje, ki ga je treba zdraviti. Kronično suho oko povzroča pekoč občutek, srbenje, občasno zamegljen vid in paradoksalno - solzenje oči. Uporaba umetnih solz in izogibanje kapljicam za oko, ki zmanjšajo rdečico, lahko pomagata mazati oči in lajšati srbenje.

3. Vnetje očesa

Če srbeče oči spremljajo rdečina, izcedek ali kateri koli drug klasičen simptom očesnega vnetja, obiščite zdravnika. Morda boste potrebovali odmerek antibiotikov. Medtem se očesa ne dotikajte, ker je bolezen zelo nalezljiva in jo lahko razširite na drugo oko ali drugo osebo.

4. Izdelki za nego

Nekatere kemikalije ali sestavine v izdelkih za osebno nego lahko povzročijo kontaktni dermatitis ali dražeče in srbeče kožne izpuščaje. To je reakcija na alergen, ki ga običajno najdemo v izdelkih za nego, ličilih ali celo nakitu. Takšna alergijska reakcija pogosto povzroči luščenje kože, zlasti okoli vek. V tem primeru preklopite na hipoalergeno kozmetiko, še posebej, ko gre za izdelke, ki se nanašajo okoli oči.

5. Vnetje pokrova

Medicinski izraz je blefaritis, najpogostejši vzrok pa so stafilokoki, ki jih najdemo na koži, prhljaj in kožne bolezni, kot je rozacea. Blefaritis povzroča srbenje očesnih jabolk, postanejo rdeče, vodene, otekle. Priporočamo, da obiščete svojega zdravnika.

6. Utrujenost oči zaradi gledanja v zaslone

Zaradi trenutnega življenjskega sloga in dolgotrajnega gledanja v računalniške, telefonske in televizijske zaslone je obremenitev oči običajna. Vse to lahko povzroči utrujenost, glavobole, težave pri ostrenju, pa tudi srbeče oči. Da zmanjšate obremenitev oči, upoštevajte pravilo 20-20-20: vsakih 20 minut glejte v razdaljo 20 metrov vsaj 20 sekund. Poleg tega pravila obvezno nosite očala z zaščito proti modri svetlobi ali leče z blue blocker filtrom, kot so na primer TopVue Blue Blocker.

7. Tujek v očesu

Ne glede na to, ali gre za zrno peska ali prahu, tujek v očesu običajno povzroči srbenje, bolečino in draženje. V tem primeru si nikoli ne drgnite oči, saj lahko povzročite odrgnino roženice, kar poveča tveganje za okužbo. Če imate v očesu tujek, ga poskusite splakniti z vodo ali umetnimi solzami (gre za kapljice, ki ne vsebujejo nobenih kemikalij in so namenjene le mazanju očesa). Če srbenje in bolečina ne prenehata, obvezno obiščite zdravnika ali lokalno urgenco, saj obstaja možnost, da je tujek še vedno v očesu ali da je že nastala poškodba.

8. Uporaba kontaktnih leč

Če dnevno uporabljate kontaktne leče, je lahko srbenje posledica več razlogov. Dolgotrajno nošenje leč lahko poveča tveganje za suhe oči. Če imate suhe oči, je priporočljivo, da preklopite na kontaktne leče za enkratno uporabo. Enodnevne kontaktne leče imajo običajno višjo vsebnost vode in prepustnost kisika v primerjavi z dvotedenskimi ali mesečnimi lečami.

Izbrana ponudba

VEČ >