Akantameba

Akantameba je pražival, ki se nahaja v čisti vodi, zlasti v tropskih in subtropskih območjih. Pojavlja se tudi v pitni vodi, kjer se je, kljub prisotnosti klora, ni možno dokončno znebiti. Akantameba lahko pride v stik z očmi osebe, ki nosi kontaktne leče na več načinov, vsi pa so povezani z neupoštevanjem načel pravilne uporabe in ravnanja z lečami.

Vzorec z akantamébo:

akantameba

Akantameba se najpogosteje pojavi zaradi izpiranja kontaktnih leč in posodice z vodo iz pipe. V primeru, ko kontaktne leče sperete z vodo, nato pa takšno, sprano leče vstavite v vaše oči, lahko pride do okužbe z akantamebo. Takšna okužba lahko povzroči zelo hudo vnetje roženice. Značilna simptoma vnetja roženice sta srbenje in pekoč občutek v očeh.

Peroksidna raztopina uničuje prisotnost Akantamebe.

Kaj pravi wikipedija o akantamebi?

Akantameba se najpogosteje pojavlja v vodi ali v človeški slini. Ta pražival ni znana le v oftalmologiji, temveč tudi na drugi področjih (posledica okužbe z akantamebo je lahko tudi driska). V oftalmologiji akantameba povzroča keratitis. Keratitis je težko vnetje sprednjega segmenta očesa. Oftalmologi v ZDA in Veliki Britaniji so se prvič srečali z akantamebo v začetku 80-ih let. Akantameba se prenaša predvsem s kontaminacijo kontaktnih leč in povzroča zelo nevarno vnetje roženice.

Oblike akantamebe

Akantameba se »rada zadržuje« predvsem na pokrovih posodice za shranjevanje leč. Na kontaktne leče se lahko prenese tudi z okuženo raztopino. Do razvoja okužbe lahko pride v pičlih desetih sekundah.

oblika akantamebe

Akantameba se pojavlja v dveh oblikah:

  • Vegetativna oblika - trophozoit
  • Vstavljena, mirujoča oblika - cista

Trophozoit se lahko neopazno premika in se neodvisno ter aktivno razmnožuje. V neugodnih razmerah se trophozoit spremeni v kapsule cist.

Cista je zelo vzdržljiva in groba celična stena, ki učinkovito ščiti akantamebo pred škodljivimi vplivi okolja

Akantamebi je najbolj všeč vodno okolje. Največkrat se pojavlja v slini, klorirani vodi v bazenih, stoječi, pitni, izvirski, morski, destilirani in celo ustekleničeni vodi!

Acantameba leče

Akantameba je odporna na dezinfekcijo s klorom. Pipa je pogosto kontaminirana z akantamebo, saj se voda črpa iz rezervoarja in zaprtih posod, pa tudi v primerih, ko je vsebnost kalcija zelo visoka. V Londonu, kjer so podobne podnebne razmere kot v Sloveniji, je bila pred kratkim ugotovljena 2% kontaminacija z akantamebo z vodo iz pipe in 14% kontaminacija z akantamebo z vodo iz bazena.

Akantameba povzroča neposredno kontaminacijo vode in se pojavlja tudi na robovih pritočne vodovodne napeljave, zato je izpiranje kontaktnih leč z vodo iz pipe popolnoma nesprejemljivo!

Okužba z akantamebo

Vnetje roženice, ki ga v neugodnih okoliščinah povzroča akantameba, lahko vodi v slepoto. Prva okužba z akantamebo oziroma okužba roženice je bila omenjena šele leta 1974, vendar ta ni bila povzročena zaradi neprimerne higiene kontaktnih leč. Ob koncu 80-ih let je bilo ugotovljenih 268 očesnih vnetij v ZDA in Evropi. Vsa vnetja je povzročila pražival, imenovana akantameba.

Tveganja za okužbo z akantamebo

Znanstveno dokazani dejavniki, ki vodijo do okužbe z akantamebo:

• izpiranje kontaktnih leč z vodo iz pipe

• shranjevanje kontaktnih leč v kontaminirani fiziološki raztopini

• nezadostno čiščenje in pomanjkljiva dezinfekcija kontaktnih leč

• leča v stiku s slino

• plavanje s kontaktnimi lečami

• prhanje s kontaktnimi lečami

Infekcija oziroma okužba z akantamebo je pojav, ki prodira v roženico.

Zaščita pred okužbo z akantamebo

Zelo pomembno je upoštevati vsa higienska priporočila proizvajalca izdelkov, namenjenih negi kontaktnih leč!