Barvna slepota

Barvno slepoto pri ljudeh lahko definiramo, kot nezmožnost zaznavanja razlik med nekaterimi ali vsemi barvami, ki jih zaznava večina izmed ljudi. Barvno svetlobo povzročajo mutacije na genih, za katero ni zdravila, lahko pa pojavi tudi kot posledica bolezni, poškodbe mrežnice ali vidnega živca. Barvna slepota, ki ni posledica genetske okvare je progresivna, kar pomeni, da se z napredovanjem bolezni navadno poslabša.

Barvno slepoto ali daltonizem razdelimo v tri kategorije:

  • Modro-rumena okvara vida,
  • rdeče-zelena okvara vida in
  • Popolna odsotnost barvnega vida.

barvna slepota

Rdeče-zelena oblika daltonizma je najpogostejša oblika pomanjkanja barvnega vidnega polja. Prizadene okoli 8% moških in 1% žensk. Pri tej obliki barvne svetlobe imajo posamezniki težave pri ločevanju rdeče in zelene barve, ob tem pa imajo tudi težave pri poimenovanju različnih barvnih odtenkov. Redkejša je modro-rumena oblika daltonizma, kjer imajo posamezniki težave z določanjem modre in zelene barve.

Pomembno je poudariti, da obe obliki barvne svetlobe ne vplivata na ostrino vida. Drugače je s popolno odsotnostjo barvnega vida, kjer posamezniki niso sposobni zaznati nobenega barvnega odtenka in imajo skoraj v večini primerov dodatne težave z vidom, občutljivostjo na svetlobo, trzanjem oči in ostrino vida.