Strokovna pomoč pri izbiri kontaktnih leč

Izbira leč

Vsakič, ko preizkusite novo vrsto kontaktnih leč, je izredno pomembno, da opravite pregled pri oftalmologu ali optometristu. Brez predhodnega pregleda in strokovnega posveta s strokovnjakom tvegate, da boste izbrali napačne leče. Poleg individualnih strokovnih nasvetov boste prejeli tudi navodila, kako pravilno skrbeti za kontaktne leče.

Izbira leč na lastno pest ni priporočljiva!

Če še niste uporabljali kontaktnih leč, vam odsvetujemo, da si leče izberete sami. Nakup leč brez predhodnega pregleda ali nasveta optometrista ali oftalmologa ni priporočljiv. Vaše oči so zelo občutljiv organ in napačna izbira bi lahko povzročila neželene posledice.

Katere leče izbrati?

Uporabniki kontaktnih leč se pogosto vprašajo, katere kontaktne leče ponujajo najboljšo kakovost. Kar zadeva material, iz katerega so izdelane mehke kontaktne leče, obstajajo hidrogelne (večja vsebnost vode - starejši modeli kontaktnih leč so večinoma narejeni iz tega materiala) ali silikonske hidrogelne (znatno povečana prepustnost kisika) leče.

Leče najnovejše generacije danes združujejo lastnosti obeh materialov, zato imajo visoko prepustnost kisika in visok odstotek vode. Leče morajo zagotavljati idealno ostrino vida in popravljati refrakcijske napake očesa. Sferične kontaktne leče korigirajo kratkovidnost in daljnovidnost, torične leče pa astigmatizem (najpogosteje v kombinaciji s kratkovidnostjo in daljnovidnostjo). Obstajajo tudi leče, ki odpravljajo kratkovidnost in daljnovidnost hkrati - to so multifokalne kontaktne leče.

Kontaktne leče se morajo ujemati tudi z dioptrijo, ukrivljenostjo oči (BC - osnovna ukrivljenost) in premerom (DIA - premer). S pomočjo oftalmologa ali optometrista je treba izbrati način menjave leč (dnevne, dvotedenske ali mesečne leče). Upoštevajte navodila svojega optometrista ali oftalmologa in poskrbite za zdravje svojih oči!

Komentarji

Imate kakšno vprašanje?