UV sevanje in sončna očala – kako zaščititi oči?

UV sevanje in sončna očala – kako zaščititi oči?

Sončna očala

Verjetno že veste, da lahko dolga izpostavljenost škodljivim UV žarkom povzroči opekline, kožnega raka in ostale kožne bolezni. Pa ste vedeli, da lahko škoduje tudi vašim očem? Dolgotrajna izpostavljenost škodljivim UV žarkom je povezana s številnimi težavami, kot je siva mrena degeneracija rumene pege … Obstajajo 3 kategorije ultravijoličnih žarkov:

  1. UVC - to so najmočnejši žarki z najkrajšo valovno dolžino in so potencialno najbolj škodljivi. Na srečo ozonska plast ščiti pred vsemi UVC žarki.
  2. UVB žarki so nekoliko daljši in niso tako močni kot UVC. Ozonska plast jih delno filtrira, vendar del njih vseeno uspe doseči zemeljsko površje. V majhnih količinah UVB sevanje spodbuja proizvodnjo melanina in povzroča zatemnitev kože, v prevelikih količinah pa povzroča opekline in tveganje za kožnega raka. To sevanje ni tako nevarno za oči, ker roženica absorbira skoraj 100% UVB žarkov.
  3. UVA - žarki, ki so najbližji vidni svetlobi, so najbolj škodljivi za človeško oko, saj prehajajo skozi roženico vse do leče in mrežnice. Dolgotrajna izpostavljenost UVA žarkom je povezana z razvojem degeneracije makule.

Dejavniki tveganja:

Če preživite čas na prostem, se lahko pojavijo različne težave z očmi, vendar je to odvisno tudi od številnih drugih dejavnikov, kot so:

  • Geografska lega - UV sevanje je močnejše v tropskih območjih, blizu ekvatorja
  • Nadmorska višina - UV sevanje je močnejše na višjih nadmorskih višinah
  • Ura v dnevu - najmočnejše je sevanje, ko je sonce najvišje na nebu, torej med 10 in 14 uro.
  • Lokacija - Sevanje je običajno močnejše na odprtih območjih, zlasti če je prisoten sneg ali pesek, manj pa v urbanih območjih v bližini visokih stavb in hiš.
  • Zdravila - Nekatera zdravila, kot so kontracepcijske tablete in pomirjevala, lahko povečajo občutljivost na UV sevanje.

Če želite popolnoma zaščititi oči pred škodljivim sevanjem, je priporočljivo nositi sončna očala, tudi če ni sonca, ker UV žarki prehajajo tudi skozi oblake. Očala nosite tudi v senci, saj se kljub temu, da je manj izpostavljena škodljivim žarkom, vseeno odbijajo od ceste, zgradb in drugih površin. Sončna očala so zelo pomembna tudi pozimi, saj sneg odseva kar 80% UV žarkov. Tudi če nosite kontaktne leče z UV filtrom, še vedno potrebujete sončna očala. Kontaktne leče ščitijo le del očesa, veke in koža okoli oči pa so še vedno izpostavljene sevanju. Zaščitite tudi otroke.

Komentarji (1)

Imate kakšno vprašanje?
vida majcen

Pozdravljeni! mene zanima kako je z uv zaščito pri vasih soncnih ocalih. Ta bi naj bila 100% in imeti bi morala certifikat.je tako?

Odgovori info@moje-lece.si

Pozdravljeni, vsa sončna očala iz naše ponudbe imajo UV zaščito. Podrobnejše podatke pa najdete pri vsakem modelu pod lastnostmi. Lep pozdrav.