6 težav z vidom, ki jih povzroča stres

Stres lahko povzroči številne težave z očmi

Stres oz. morilec današnjega časa, kot mu pogovorno pravimo je zaradi modernega načina življenja prisoten bolj, kot pa kadarkoli prej v preteklosti. Ker stres slabo vpliva na celoten organizem lahko povzroči tudi številne težave z vidom. Tudi vi konstanto živite pod stresom ali pa morda preživljate težko obdobje? Spodaj bomo našteli 6 najbolj pogostih težav oz. simptomov, ki lahko nakazujejo na morebitne težave v prihodnosti, zato je dobro, da se, ko opazite te simptome malce ustavite in vzamete nekaj časa zase. Če pa so spodaj našteti simptomi vselej prisotni, ne glede na to v katerem življenjskem obdobju ste, je težava verjetno v vaših očeh, ne v stopnji stresa. V tem primeru se obvezno posvetujte s svojim optometristom ali oftalmologom. - Tunelski vid

  • Stres lahko povzroči začasno izgubo perifernega vida (ožje vidno polje) zaradi česar imate lahko

občutek, kot da vidite samo pred seboj. - Občutljivost na svetlobo

  • povečano občutljivost na svetlobo lahko povzroči stres, pa tudi številne druge težave z vidom.

Občutljivost na svetlobo se lahko kaže v zelo suhih ali solznih očeh - odvisno od tega, kako se vaše telo odzove na težko situacijo. Simptomi so si torej lahko povsem nasprotni. - Trzanje očesa oz. očesne veke

  • najpogostejši simptom v času povečanega stresa je trzanje ali vibriranje očesa. Običajno gre za

začasen pojav, ki izgine sam po sebi in je popolnoma neškodljiv. - Zamegljen vid

  • če je zamegljen vid zaradi stresa, je zamegljenost verjetno začasna in blaga. -

Muhe v očeh oz. »floaters«

  • so majhne pege, ki jih vidimo pred očmi. Če pride do nenadnega povečanja števila madežev ali

utripov v očesu, čim prej obiščite svojega optometrista ali oftalmologa. - Občutek napetosti v očeh

  • vzrok je lahko stres, pa tudi dolgotrajno gledanje v zaslon.

Zakaj se težave z vidom pojavijo pod vplivom stresa?

Pod vplivom strahu, skrbi ali stresa telo nagonsko vstopi v stanje, ki ga znanstveniki imenujejo »boj ali beg«. V tem stanju telo začne proizvajati hormone, kot je adrenalin, kar pospeši srčni utrip in možgani posledično več krvi usmerijo v/za delovanje vitalnih funkcij, kot so notranji organi, manj pa v okončine. Telo to naredi za zaščito, in čeprav je to v primeru resnične nevarnosti super priročno, nikakor ni v pomoč pri situacijah, ko nismo v dejansko nevarnosti, temveč smo »samo« pod stresom. V tem stanju lahko oči zelo trpijo. Možgani povzročijo, da se zenice razširijo, da bi dobile več svetlobe in da bi jasneje videli možne grožnje. Kadar pa ste dlje časa pod stresom, vas nenehno razširjanje zenic naredi občutljive na svetlobo in lahko povzroči preobremenitev oči, če ste zelo napeti, pa se mišice v očeh lahko krčijo in povzročajo trzanje in celo bolečino.

Kako zmanjšati stres?

Če sumite, da težave z očmi povzroča stres, je dobro, da poskrbite za sprostitev v obliki, ki je za vas najbolj primerna oz. učinkovita (počitek, hobiji, sprehod v naravi,…).
Spremenite svoj življenjski slog - poskrbite, da jeste zdravo in kakovostno hrano ter da imate dovolj kvalitetnega spanca.
Če težave po vseh teh ukrepih še vedno vztrajajo, obiščite zdravnika.

Komentarji

Imate kakšno vprašanje?